WEWNĘTRZNE ZAMIESZANIE

Dawid Ogrodnik jako Adam

Dawid Ogrodnik jako Adam


Ani ta noc cicha, ani święta, ani pokoju nie niesie. Jest głośna, chamska i brutalna, a jedyne co przyniosła to rozłam i smutek. Choć już trochę po świętach, to przyjrzyjmy się tej drugiej, mroczniejszej ich stronie. Przyjrzyjmy – bo we dwóch, Tomas i Krzysiek.


Tomas: Kamera jest skupiona prawie bez przerwy na jednej osobie. Podążamy drogą Adama granego przez Dawida Ogrodnika. Widzimy święta jego oczami – młodego mężczyzny, który chce zrobić wszystko, żeby wyrwać się z wioski. Kocha swoją rodzinę, ale nie potrafi i nie chce z nią żyć. Pewnie duża część polskich rodzin potrafiłaby w swoim gronie wskazać taką osobę, która jest „inna” – ma inne ambicje, inne cele, inne priorytety. Ale w Wigilię siada z nami przy stole. I o tym jest Cicha Noc – o osobie, która nie pasuje do reszty, ale z powodu uczuć do rodziny siada z nimi przy jednym stole.

Krzysiek: Bardzo odpowiada mi taki styl prowadzenia historii. Na początku nie wiemy dokładnie, o co chodzi. Podróżujemy autobusem na trasie do Olsztyna z Warszawy, która ma szczególne miejsce w moim sercu, bo sam pokonywałem ją niemal co tydzień w moich czasach studenckich. Już pierwsze kilkanaście minut filmu pokazuje nam, że Adam jest postacią skrytą, mającą swoje tajemnice i zamiary. Własnym sposobem chce poprawić swoją sytuację, pomagając najbliższym. Nie jest przez to w stanie dogadać się z bratem, Pawłem (w tej roli Tomasz Ziętek; nomen omen wybitnie podobny z wyglądu do Ogrodnika), który ma wyraźny kompleks starszego brata. Z resztą rodziny jego relacje są dobre – szczególnie z matką, dla której Adam jest w stanie zrobić wiele. Tylko ona zdaje się zauważać konflikt między swoimi synami. Naciska na chłopaków, by się pojednali. Trochę przypomina to czasy szkolne, gdzie kiedy z kimś się pobiłeś, wychowawca kazał podać rękę na zgodę. Z resztą, cała rodzina zdaje się trzymać ze sobą tylko fasadowo i tak naprawdę nie wiemy, dlaczego wciąż wszyscy są razem.

T.: Skupiliśmy się jak na razie na raptem 20 pierwszych minutach filmu, a ile „życiowych” prawd udało się wychwycić. Dzięki temu wiemy już, że jest to film ważny, ale co ponad to? Czy nie jest on wtórny w porównaniu do twórczości Wojtka Smarzowskiego? Czy nie pokazuje schematów znanych nam z Wesela czy z Domu Złego? Czy nie widzieliśmy już Arkadiusza Jakubika w roli alkoholika, chociażby w Ach Śpij Kochanie? Czy Cicha Noc, pomijając warstwę moralizatorską, wnosi coś ciekawego do dorobku polskiej kinematografii? Dlatego warto zadać sobie pytanie: Cicha Noc jest filmem dobrym czy ważnym?

K.: Uważam, że jest filmem zarówno dobrym, jak i ważnym. Film, będący debiutem reżyserskim Piotra Domalewskiego, przez co jest on jeszcze nieukształtowany w pełni pod względem artystycznym, stanowi piękny prognostyk na jego kolejne obrazy. Faktycznie, duch Smarzowskiego jest wyraźnie widoczny w klimacie, ogólnej atmosferze tajemniczości, ale też w prowadzeniu kamery, jednak sądzę, że na tym istotne podobieństwa się kończą. Historia mimo wszystko jest zupełnie inna. Niejako mamy tutaj przewrotny happy end, wszak nikt nie ginie. 😉 Mówiąc jednak całkowicie poważnie, w produkcjach Smarzowskiego od pierwszej do ostatniej minuty brak jest w ludziach dobra, zmierzają oni jedynie do katastrofy. W Cichej Nocy obserwujemy losy rodziny podzielonej w głównej mierze przez emigrację i alkoholizm, której członkowie jednak wciąż walczą, by być razem, starając się zapomnieć o swoich mniejszych czy nieco większych grzeszkach. I choć zakończenie, zgodnie z oczekiwaniami jest bardzo gorzkie, to jednak powinno dla Adama stanowić pożyteczną życiową naukę.

T.: I na tym właściwie możemy zakończyć. W mojej opinii jest to film co najwyżej ważny, ale nie dobry. Ważny, bo jego sfera moralizatorska i kulturowa znajduje odzwierciedlenie w polskiej codzienności. Jeżeli film ten trafi kiedyś do jakiejś mazurskiej wsi, może wywołać małe zamieszanie wśród tamtejszych widzów. I chyba o to też Domalewskiemu w Cichej Nocy chodziło – aby wśród widzów wywołać wewnętrzne zamieszanie.

Nasza ocena:

Tomas i Krzysiek

 

POD MIKROSKOPEM:

Tytuł: Cicha Noc

Reżyseria: Piotr Domalewski

Scenariusz: Piotr Domalewski

Gatunek: dramat, komedia

W rolach głównych: Dawid Ogrodnik (Adam), Tomasz Ziętek (Paweł), Arkadiusz Jakubik (Ojciec)

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 1h 37m

Wytwórnia: Canal+ Polska

Użyte w artykule zdjęcia stanowią oficjalne materiały promocyjne filmu Cicha Noc.

Dodaj komentarz