WEEKEND FILMÓW OSCAROWYCH


Dla wszystkich fanów Oscarów najbliższy weekend jest bardzo ważny – do polskich kin wchodzą dwa filmy, które mają bardzo dużą szansę na najważniejszą statuetkę. Dodatkowo, najprawdopodobniej właśnie między dwójką aktorów grających w tych filmach rozegra się walka o miano najlepszego aktora 2017 roku. Czy wygra doświadczenie Gary’ego Oldmana, czy młodość Timothee Chalameta, przekonamy się na początku marca, a polscy widzowie będą mogli ich ocenić już od jutra.


Więzień Labiryntu: Lek na Śmierć (2018): zanim o oscarowych filmach, to najpierw krótko o zakończeniu trylogii Więźnia Labiryntu. Bardzo się cieszę, że twórcy nie poszli śladem twórców Igrzysk Śmierci czy Harry’ego Pottera, i nie rozbili ostatniej części na dwa filmy. I to właściwie tyle, taka mała pochwała.

Moja ocena, czyli jak bardzo czekam:


Tamte Dni, Tamte Noce (2017): mój faworyt do najgorszego tłumaczenia w tym tygodniu. Co prawda, tłumacze filmowi są tu trochę usprawiedliwieni, ponieważ autorami polskiego tytułu są wcześniejsi tłumacze książki. Przypominając – tytuł oryginału, zarówno książki, jak i filmu, to Call Me By Your Name. Nie można tego przetłumaczyć jako „mów mi po imieniu”, ale jest wiele ciekawych pomysłów, jak np. Nazywaj Mnie Jak Chcesz. Skąd się wziął tytuł Tamte Dni, Tamte Noce – nie mam pojęcia. A co do samego filmu – reżyser Luca Guadagnino wypuszcza swoje filmy co kilka lat, zazwyczaj są one bardzo dopieszczone. W tej produkcji zrezygnował z zaangażowania swojej muzy, Tildy Swinton, która grała w kilku poprzednich jego filmach. Na uwagę zasługuje młody, 22-letni Timothee Chalamet, który jest chyba najpoważniejszym rywalem Gary’ego Oldmana w walce o Oscara.

Moja ocena, czyli jak bardzo czekam:


Czas Mroku (2017): mój wybór na weekend. Uwielbiam Gary’ego Oldmana i uważam, że to skandal, że do tej pory nie otrzymał Oscara. Zdobył już za tę rolę Złoty Glob, więc jest szansa na zwycięstwo w marcu. Co do filmu – panuje opinia, że to Dunkierka z drugiej strony, jedni uważają to za plus, inni za minus. Przekonamy się po obejrzeniu. Chyba mogę zdradzić, że dla tego filmu przygotujemy wspólną recenzję z Krzyśkiem.

Moja ocena, czyli jak bardzo czekam:


Wszystkie Pieniądze Świata (2017): około 2 tygodni trwały dokrętki, w których Christopher Plummer zastępował Kevina Spacey. Okazuje się, że te dwa tygodnie wystarczyły, aby zbudować rolę, za którą Plummer otrzymał nominację do Oscara za rolę drugoplanową. Farsa.

Moja ocena, czyli jak bardzo czekam:


Jak zwykle, na zakończenie wolne uwagi o pozostałych weekendowych premierach. Przede wszystkich będziemy mogli obejrzeć w kinach studyjnych kilka krótkich filmowych metraży i animacji. W tych pierwszych: Najpiękniejsze Fajerwerki Ever Aleksandry Terpińskiej zbierają bardzo pochlebne recenzje, 60 Kilo Niczego Piotra Domalewskiego na pewno przyciąga obsadą (Damięcki, Schuchardt, Grabowski), a Amerykański Sen Marka Skrzecza intryguje fabułą. Co do drugich: Gnomy Rozrabiają i chyba mają największą szansę na przyciągnięcie młodszej widowni, Traktorek Florek łączy zwykły film z animowaną postacią tytułowej maszyny, a Miś Bamse i Córka Wiedźmy wygląda jak skierowany do naprawdę najmłodszych dzieci. Poza tym, węgierskie Dusza i Ciało o dwójce ludzi mających ten sam sen o jeleniach, polski Podatek od Miłości, który znalazłby się w pierwszej części, gdyby nie oscarowy natłok, oraz Księżyc Jowisza, czyli kolejna węgierska propozycja, tym razem o lewitującym uchodźcy.


Tomas


Użyte w artykule zdjęcia stanowią oficjalne materiały promocyjne filmu Czas Mroku. Źródło: Perfect World Pictures, Working Title Films.

 

Dodaj komentarz