PTASI ŚPIEW

Miałem nadzieję, że każdy kolejny film będzie lepszy od poprzedniego. Złudną. Już przy pierwszej części Kosogłosa zauważalny był regres wobec W Pierścieniu Ognia. Druga część się dostosowała – według mnie, gorsze były tylko pierwsze Igrzyska Śmierci.


FACES

Twarze rewolucji. Drużyna gwiazd, mająca zapewnić rebeliantom i Prezydent Coin sukces. Kolejna marketingowa perełka zaprezentowana w filmie, ale tym razem nieco ciekawiej opowiedziana. Każda z powyższych postaci przeszła ekspresową wewnętrzną przemianę względem pierwszej części Kosogłosa. Postać grana przez piękną Natalie Dormer nie myśli już tylko o nakręceniu perfekcyjnej reklamy, ale bierze też w swoje ręce karabin. Gale zdecydował, że Panem jest dla niego najważniejsze. Finnick dla Katniss poświęci nawet miesiąc miodowy. Siostra Katniss niczego się nie boi. Johanna nienawidzi Everdeen za to, co musiała dla niej przejść, a Boggs przestaje być wierny Prezydent Coin. Relacja Katniss i Peety jest jeszcze bardziej pokręcona niż we wcześniejszych epizodach. Ich wszystkich łączy jedno – rewolucja przeciw Kapitolowi całkowicie zmieniła ich życie. Myślę, że nie bez powodu znaki kosogłosa na plakatach wyglądają jakby ktoś przekreślał ich grubym, czerwonym X…

O ile sama koncepcja Drużyny Gwiazd, ich losów podczas drogi przez Kapitol, jest nawet interesująca, to sama realizacja i gra aktorska pozostawia wiele do życzenia. Co prawda, dla Josha Hutchersona była to najlepsza część – chłopak zdecydowanie dojrzał aktorsko, ale wpływ na pozytywną ocenę ma też na pewno fakt, że Peeta w Kosogłosie 2 jest najciekawiej napisaną postacią. Według mnie, tylko Woody Harrelson i Sam Claflin dorównują mu grą aktorską, jednak ta dwójka na wysokim poziomie grała też w poprzednich częściach cyklu.

Katniss Everdeen… Czyli Kosogłos, odgrywany przez Jennifer Lawrence. Aktorka ta w ani jednej części Igrzysk nie pokazała potencjału, który przyniósł jej 3 Oscarowe nominacje (1 statuetka). Katniss, choć wydawać by się mogło, że na koniec Kosogłosa 2 powinna być całkiem inną osobą niż na początku Igrzysk Śmierci, wcale wiele się nie zmieniła. KATNISSZmianie uległa tylko skala. Poznajemy ją, gdy poświęca się i jest gotowa na śmierć za swoją siostrę. Po czterech filmach otrzymujemy osobę, która poświęca się i jest gotowa na śmierć za całe Panem. Poznajemy ją jako małomówną nastolatkę, zamkniętą w sobie i doświadczoną przez życie. Po czterech filmach żegnamy się z małomówną kobietą, zamkniętą w sobie i jeszcze bardziej doświadczoną przez życie. Wszystkie przygody, wszystkie igrzyska i bitwy zmieniały Katniss, jednak okoliczności sprawiły, że musiała powrócić do tego, kim była od początku. Najlepiej jest to widoczne, gdy spojrzymy na miłość Katniss do Peety i Gale’a. Najważniejsze czyny w jej życiu, czyli zgłoszenie się na Igrzyska zamiast siostry i zabójstwo Prezydenta … , odbywały się bez udziału żadnego z bohaterów trójkąta miłosnego. Tylko Katniss, sama. I nie jest tu ważne, że W Pierścieniu Ognia rozwijało jej związek z Peetą, a Kosogłos I zbliżał ją do Gale’a. Tak samo na początku, jak i na końcu, decyzję musiała podjąć sama, nie patrząc na swoich chłopaków. Katniss od początku była zdolna do wyrzeczeń i poświęceń, ale ona sama je sobie wyznaczała. W dwóch częściach „pomiędzy” próbowano ją prowadzić, zmuszać do zachowań. Jednak ponownie, finalnie musiała powrócić do niezależności, jaką pokazała na początku swojej przygody. Próbowano zmienić Katniss. Pewnie nawet ona sama chciała się zmienić. Jednak przekonała się, że wraz z wydarzeniami najlepiej dla niej będzie, jeśli będzie po prostu sobą. Katniss się nie zmieniła – zmieniła się tylko skala postrzegania jej zachowania.

TROJKATNa koniec trzeba by podsumować całość serii… Gdyby oceniać wyłącznie 2 i 3 część, raczej byłaby to ocena przyzwoita. Niestety, część 1 i 4 też powstały. O tym, że część 4 nie jest zbyt udana, świadczą wyniki finansowe, gorsze od Kosogłosa I (spójrz tu). Nie oznacza to, że film będzie finansową klapą, wręcz przeciwnie, jednak potencjał, jaki tkwi w powieści Suzanne Collins, pozwalałby na stworzenie serii fenomenalnych filmów. A tak, mamy filmy poprawne, co najwyżej dobre. Nie do końca został też wykorzystany potencjał młodych głównych bohaterów, Katniss (Jennifer Lawrence), Peeta (Josh Hutcherson) i Gale’a (Liam Hemsworth). O ile Jennifer już jest jedną z najlepszych aktorek w Hollywood, co potwierdzają liczne nagrody, o tyle jestem prawie pewien, że zarówno Josh (który popisał się swoją rolą w Kosogłos 2) jak i Liam za parę lat będą jednymi z najlepszych i najbardziej rozchwytywanych aktorów. Cała trójka aktorsko jest genialna, o czym świadczą ich momenty w tej serii. Niestety, tylko momenty, a nie cała seria.

Mimo tego, że nie jestem fanem serii, a same filmy uważam za bardzo średnie, jedno trzeba im oddać. Zdecydowanie zachęciły mnie do przeczytania całej trylogii. Film polecam fanom serii i wszystkim tym, którzy, tak jak ja, czują się w obowiązku poznania zakończenia historii po obejrzeniu wcześniejszych trzech części.


Moja ocena : 5 / 10

Strona Igrzysk Śmierci: Kosogłos Część II na Filmweb

Tomas

Dodaj komentarz