MORE JOKER

Jared Leto jako Joker i Margot Robbie jako Harley Quinn

 Jared Leto jako Joker i Margot Robbie jako Harley Quinn

Lubię misje samobójcze. Broniłem już Ligi Sprawiedliwości. Krytykowałem The Florida Project. Nie zakochuję się w każdym kolejnym filmie Marvela i nie wieszam psów na Kevinie Spacey. Stawiam DCEU wyżej niż MCU. W obliczu ostatnich plotek o negocjowaniu przez Joaquina Phoenixa roli Jokera w filmie o jego genezie, postanowiłem podjąć się kolejnej misji samobójczej – obrony Klauna odgrywanego przez Jareda Leto w Legionie Samobójców.


Zaraz po premierze Legionu Samobójców ze wszystkich stron rozległy się głosy krytykujące Jareda Leto za jego pomysł na Jokera. Abstrahując od tego, czy większość tego szumu była dziełem fanów Marvela, a jednocześnie antyfanów DC, oraz od tego, że w największych portalach każda, nawet najmniejsza negatywna plotka o DCEU urasta do rozmiarów News of the Day, chcę skupić się na tym, jaki musiałby być Leto w tej roli, aby fani byli zadowoleni. A moim zdaniem odpowiedź brzmi – nie ma takiej opcji.

Zacznijmy od tego, jaki Jared w tej roli nie był.

Po pierwsze, nie był Jackiem Nicholsonem. W swojej kreacji, przebywający od prawie 8 lat na emeryturze Nicholson, przedstawił gangstersko-komiczną stronę postaci Jokera. W 1989 roku, w filmie reżyserowanym przez Tima Burtona, Klaun właśnie taki miał być. Nie był królem przestępczego półświatka, jak w komiksach, tylko stworzonym przez przypadek, oszpeconym klaunem. Bez większych omówień i wytłumaczeń postanawia terroryzować miasto w komiczny sposób. Takim Jokerem nie był Jared Leto.

Po drugie, nie był Heathem Ledgerem. Tak, jak w Mrocznym Rycerzu określił go Alfred – ‘Some men just want to watch the world burn’. Joker Heatha Ledgera był anarchistą, o którym nic nie wiemy – ani nie znamy jego pochodzenia, ani prawdziwych zamiarów, ani motywacji. Ta wersja Klauna była wręcz genialna – to, co zrobił z tą postacią Heath, zasługiwało na Oscara. Ale nie takim Jokerem był Jared Leto.

Po trzecie, nie był Markiem Hamillem. Aktor znany przede wszystkim z bycia filmowym Lukiem Skywalkerem przez wiele lat użyczał swojego głosu w animacjach i grach z Klaunem. Przez wielu fanów wykreowane przez niego postaci Jokera są nie tylko najbliższe komiksowemu oryginałowi, ale wręcz są od niego lepsze, bo głos Hamilla idealnie do postaci Jokera pasuje. Trochę więcej o tym Jokerze napisałem w artykule Faza na Gacka. Takim Jokerem Jared Leto też nie był.

Więc jakim Jokerem był Jared Leto? Chciałoby się odpowiedzieć – ‘jedynym w swoim rodzaju’. Psychopata, zamiłowany w przemocy, gotowy zrobić wszystko. Król przestępców – widać, jak wielki ma posłuch, jaki ma majątek i jak szeroko sięgają jego wpływy. Szalony i nadzwyczaj silny. Wydawałoby się, że właśnie te cechy idealnie pasują do Jokera z komiksu. Ale sporo było też w tej kreacji dodatkowych elementów – Jared nie rzucał żartami z rękawa, ogólnie jego Joker nie należał do najśmieszniejszych. Mnóstwo dziwnych odgłosów wydawanych przez Leto, tendencja do używania dziwnych słów i skomplikowana mimika twarzy. To z tych elementów fani będą pamiętać Jokera z Legionu Samobójców.

 

Na koniec zadajmy sobie pytanie: czy istnieje jeden pierwowzór Jokera? Czy może, tak jak w scenie powyżej, Joker jest ideą? Ja jestem zwolennikiem tej drugiej wersji. W dwóch komiksach można spotkać dwóch różnych Jokerów. W dwóch animacjach można spotkać dwóch różnych Jokerów. Nawet w jednej serii gier, w każdej odsłonie Joker jest inny. Nie można stworzyć jednego, dokładnego wzoru tej postaci; możemy tylko wskazać kilka ogólnych cech charakteryzujących Klauna. Jest szalony, umiłowany w przemocy, z uśmiechem na twarzy popełnia najgorsze przestępstwa. Ma zielone włosy, bladą cerę i krwistoczerwone usta. I te cechy prezentował każdy z Jokerów – ten Jareda Leto też. Każdy z nich dodał też do tej postaci coś od siebie. Ale czy to oznacza, że któryś z nich jest gorszy? Nie – jest inny, i właśnie za tę inność od reszty tylu fanów wręcz uwielbia Jokera. I chciałbym jeszcze kiedyś zobaczyć na ekranie Jareda Leto w tej roli – uważam, że jak najbardziej na to zasługuje.


Tomas


Moja ocena filmu Suicide Squad:POD MIKROSKOPEM:

 

Tytuł: Legion Samobójców (oryg. Suicide Squad)

Reżyseria: David Ayer

Scenariusz: David Ayer

Gatunek: akcja, sci-fi

W rolach głównych: Will Smith (Deadshot), Jared Leto (Joker), Margot Robbie (Harley Quinn), Joel Kinnaman (Rick Flag), Cara Delevingne (Enchantress)

Kraj produkcji: Kanada, USA

Rok produkcji: 2016

Czas trwania: 2h 3min

Studia: Atlas Entertainment, DC Comics, DC Entertainment, Dune Entertainment, Lin Pictures, Warner Bros.


Użyte w artykule zdjęcia stanowią materiały promocyjne filmów:

  • Legion Samobójców. Źródła: Atlas Entertainment, DC Comics, DC Entertainment, Dune Entertainment, Lin Pictures, Warner Bros.
  • Mroczny Rycerz. Żródła: Warner Bros., DC Comics, Legendary Pictures, Syncopy.

2 thoughts on “MORE JOKER

  1. Pingback: buy viagra

Dodaj komentarz